piątek, 19 lipca 2019

Obrzędy społeczne / rodzinne.

Oprócz świąt cyklu rocznego, które cyklicznie powtarzają się rok po roku, w życiu każdego z nas jest jeszcze kilka momentów kiedy obecność Bogów jest szczególnie ważna.
Wszystkie obrzędy o których tu wspomnę na pewno z czasem opiszę szczegółowo, tutaj jednak chciałbym jedynie z grubsza przybliżyć znaczenie i sens.

Zaczynając od narodzin, aż do śmierci obchodzimy:

- Rodzanice: 
Świętujemy przyjście na świat potomka, ojciec musi na głos zaakceptować dziecko, pierwszej nocy kiedy dziecko wróci do domu ze szpitala należy złożyć ofiarę Rodzanicom (Słowiańskim prządkom losu, pomocnicom Roda). Najlepiej ze słodkich, pszenicznych lub mlecznych potraw jak słodkie pieczywo, biały ser, makowiec, miód itp.
Ze względu na to że małe dziecko jest szczególnie narażone na ataki mściwych duchów / demonów należy też na kołysce lub rączce dziecka zawiązać czerwoną wstążeczkę (zdarza się też wkładać ostre przedmioty pod łóżeczko aby odegnać złe)
Kolor czerwony w naszych wierzeniach jest barierą od zła, ochroną duchową.

- Postrzyżyny / Zapleciny:
Zależnie od płci nastolatka moment inicjacji społecznej przychodzi w różnym wieku. Podczas obrzędu nadaje się dziecku drugie lub trzecie imię które wzmocnić ma cechy które szczególnie przejawia. (Np. Mirosław, Gniewosz, Ludmiła)
Chłopcy zazwyczaj mają postrzyżyny w wieku 7 do 11 lat. Wtedy ojciec zaczyna przyuczać syna męskich zajęć - tutaj zależnie od domu może być to wszystko przez majsterkowanie, łowienie ryb, czy pomoc przy wymianie koła w aucie ;) ważne żeby chłopiec poczuł, że przed nim świat nowych męskich zajęć.
Dziewczynki zapleciny powinny mieć w okolicach 11-13 roku życia, w momencie zaplecin powinny być już po pierwszej miesiączce. Samo znaczenie obrzędu jest bardzo podobne. Dziewczynka od tej pory uczy się tradycyjnie kobiecych zajęć (szycie, haftowanie, gotowanie itp). Podczas zaplecin jak nazwa wskazuje, zostaje jej zapleciony warkocz symbolizujący stan panieński, od tej pory przestaje być w grupie traktowana jak dziecko, a staje się panienką.

- Swaćba (ślub):
Połączenie w obecności Bogów dwojga ludzi, umowa społeczna mająca na celu utworzenie najważniejszej jednostki społecznej - rodziny i wydanie na świat potomstwa. Do tej pory parę młodą szczególnie na wsiach posypuje się ziarnem na płodną wróżbę.

- Tryzna (pogrzeb):
Ze względu na rolę ognia w naszej wierze, (Swarożyc jest pośrednikiem między światami) większość rodzimowierców decyduje się na kremację zwłok. Ogień ma na celu spopielenie ciała, aby wróciło do ziemi i przepuszczenie duszy do dalszej wędrówki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz